Realizace HLINĚNÝCH OMÍTEK a TADELAKTU

Hliněné omítky – tradice, zdraví i ekologie

17.12.2004 11:59

 

 

Hlínu jako materiál zná lidstvo od pravěku. Nepoužívalo se jí však jen jako základní suroviny k výrobě keramiky, ale sloužila také ve stavebnictví. Mezopotamští Sumerové budovali z hliněných cihel své úchvatné stavby, s hlínou pracovali i američtí Indiáni, jejichž hliněná puebla přežila až do dnešních časů. Hlínu používali rovněž naši předkové ke stavbám svých rázovitých chalup. Uplatnění však nachází také v moderním věku a v nabídce řady předních producentů stavebních materiálů nalezneme kupříkladu hliněné omítky. Nechybějí ani v sortimentu společnosti Baumit, která je významným výrobcem suchých omítkových a maltových směsí a fasádních povrchových úprav. 

 

Hliněná omítka má jméno Viton

Právě hliněné omítky se v posledních letech začínají v západní Evropě stále více používat ve formě vnitřních omítek. Tento trend dorazil také k nám a tvoří alternativu tradičním omítkovým systémům. V moderních interiérech se totiž nabízí široké pole uplatnění pro jejich vnitřní variantu. Použít jich lze na jakýkoliv podklad s výjimkou tapet. Poradí si s nimi i amatérští stavebníci, ale vhodné jsou také pro profesionální zpracování, včetně nanášení omítacími stroji.

V sortimentu hliněných omítek Viton najdeme materiál pro všechny vrstvy na zdivu: podkladní podhoz, hrubou jádrovou omítku i jemnou štukovou vrstvu. A tu bude možné od příští stavební sezóny koupit probarvenou ryze přírodními pigmenty v některém z osmi základních odstínů. 

 

Vhodné řešení pro alergiky

Velmi zjednodušeně můžeme říci, že hliněná omítka je vyrobena z jemného písku a jílu. Písek splňuje funkci plniva, jíl pojiva. V hliněných omítkách nenajdeme žádné speciální "moderní" přísady, které se používají u všech standardních omítkových směsí a kterými se upravuje jejich plasticita, odolnost proti vzniku trhlin, nasákavost, nebo naopak vodoodpudivost. Hliněné omítky tyto přísady nemají, protože je nepotřebují. Příjemné zpracovatelské a vysoce příznivé uživatelské vlastnosti má tento přírodní materiál jaksi sám od sebe. Velmi dobře se zpracovává a možnosti jeho tvarování jsou téměř neomezené. Hliněné omítky jsou stoprocentně recyklovatelné: pokud rozmícháme již ztvrdlou omítku s vodou, opět máme omítkovou směs použitelnou na další práce.

Nejdůležitější vlastností hliněných omítek je určitě schopnost regulace relativní vlhkosti vzduchu v prostoru. Z příliš vlhkého vzduchu omítka nečekaně vysokou měrou odebírá přebytečné vodní páry a naopak do suchého vzduchu stejně dobře přepouští vlhkost, kterou si předtím "nastřádala". To, že udržuje stálou vlhkost, pomáhá konzervovat dřevo a akumuluje teplo. Hliněný materiál pohlcuje také pachy z kuchyně, cigaretový kouř a obecné látky způsobující potíže hlavně alergikům.

 

Vhodná pro staré objekty i novostavby

Hliněné omítky řady Viton si vybrali investoři a stavebníci například při rekonstrukci panelových domů pro alergiky v Praze-Bohnicích či při stavbě areálu Větrný mlýn Huntířov v severních Čechách.

Zvolil je také majitel statku v Čestlicích u Prahy. Typicky venkovský dům se rozhodl Mgr. Roman Kabelka rekonstruovat tak, že se může honosit přívlastkem nízkoenergetický. 

„Stavbu jsme zateplili zvnějšku i nad krokvemi. Objekt bude vytápěn dřevokotlem v kombinaci se solárními články. Pro interiér zvítězily jako dominantní materiály dřevo ve spojení s hliněnými omítkami. Právě ony mne zlákaly svými vlastnostmi, především tím, že jsou schopny vytvářet zdravé mikroklima. A v neposlední řadě se hodí do celé koncepce stavby, která se snaží co nejvíce korespondovat s přírodou a ekologickým provozem,” dodává R. Kabelka.

zdroj: https://www.dumazahrada.cz/dum-stavba/stavba-rekonstrukce/2004/12/17/clanky/hlinene-omitky-tradice-zdravi-i-ekologie/

hliněná omítka, hliněné omítky, marocký štuk, tadelakt, hliněný tadelakt, hliněná...

Vytvořeno službou Webnode